Prawne aspekty własności nieruchomości

Możliwości rozwiązania kwestii własności nieruchomości są bardzo szerokie. Wynikają one z przepisów prawa i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie działania są dopuszczone i jakie efekty możemy dzięki tym działaniom osiągnąć. Okazuje się bowiem, że częstokroć nie zdajemy sobie sprawy z dostępnych możliwości rozwiązujemy problemy ograniczonymi środkami. A można rozwiązać je prościej i skuteczniej.

W ramach rozwiązań mieszkaniowych jesteśmy mało elastyczni

Wykorzystujemy tylko ułamek dopuszczalnych możliwości prawnych, choć ten stan rzeczy ulega powoli zmianie. Jest to dobry kierunek, gdyż Prawo mieszkaniowe dopuszcza szereg rozwiązań nie znajdujących się jeszcze w szerokim użytku. Należą do nich służebność oraz umowa dożywocia, które choć są starymi rozwiązaniami, dopiero ostatnio zyskują zdecydowanie na popularności. Wciąż jednak ich znajomość jest zdecydowanie niedostateczna.

Służebność i umowa dożywocia jako proste rozwiązania trudnych problemów

Dzięki obu rozwiązaniom możliwe jest zaprojektowanie stanu prawnego nieruchomości z dużym wyprzedzeniem z jednej strony, z drugiej zaś uniknięcie całej procedury testamentowej i spadkowej, która generuje chaos i problemy związane z częstymi bataliami o nieruchomość między osobami do niej uprawnionymi. Dzięki takiemu zaprojektowaniu przyszłości, chronimy zarówno swoje interesy, jak i interesy przyszłego właściciela mieszkania.

2 komentarze

  • Domekwkarkonoszach

    Prawo mieszkaniowe jest bardzo skomplikowane. Przynajmniej dla mnie. Dzięki za ten artykuł. Wiem już, że powinienem się udać do prawnika. Mam nadzieję, że pomoże mi rozwiązać wszelkie procedury testamentowe z moim domem. Nie chcę, żeby moje dzieci miały problemy po mojej śmierci.

  • Julia.Skowronek

    A ja mam problem po śmierci dziadka. Okazało się, że jest dom niedaleko Warszawy, o który kłóci się już pół rodziny. Nie wiedziałam, że brak zapisów w testamencie może rodzić taki problem. Mama mojej mamy jeszcze żyje – polecę jej wizytę u prawnika, aby nie powstała podobna sytuacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *