Rozwód z orzeczeniem o winie

Rozwód z orzeczeniem o winie to według najnowszych badań najpopularniejsza forma rozwodu. Wynika ona z reguły z powodów, względem których małżeństwa ulegają rozpadowi. Najczęściej dzieje się to bowiem na skutek rozwodów, nadużyć alkoholowych czy patologicznych sytuacji rodzinnych, takich jak przemoc. Warto jednak, jeszcze przed wniesieniem pozwu do sądu dowiedzieć się czym charakteryzuje się rozwód z orzeczeniem o winie.

Przyczyny rozkładu pożycia

Do najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństwa należy sfera uczuć związana z przemocą czy zdradą, sfera gospodarcza związana z brakiem pomocy przy obowiązkach domowych czy w opiece nad dzieckiem, jak również sfera fizyczna, związana najczęściej z porzuceniem czy odmową współżycia. Oczywiście przyczyn jest wiele, ale te najczęściej występują w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie.

Jakie mogą być skutki?

Zdecydowanie najważniejszym skutkiem tego typu rozwodu jest obowiązek alimentacyjny narzucony na małżonka uznanego za winnego. Powinien on od tego czasu płacić regularne składki związane z utrzymaniem dziecka do 26. roku życia, jeśli podejmie ono naukę w szkole wyższej. Warto zastanowić się zatem przed rozwodem z orzeczeniem o winie.

2 komentarze

  • Jan

    Ciekawy i pomocny artykuł. Ciężko jest jednak czasami określić kto jest winny rozpadowi małżeństwa.

  • Krysia

    Interesująca treść. Niedługo właśnie czeka mnie pierwsza rozprawa rozwodowa. Mam nadzieję, że jednak uda mi się dogadać z moim małżonkiem. Czekam na więcej pomocnej treści!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.