Uchroń się od podatku.

Otrząśnięcie się ze śmierci bliskiej osoby jest długotrwałe i bolesne. Szczególnie, że oprócz żałoby mamy na głowie także szereg innych spraw, takich jak formalności związane z pochówkiem, czy egzekwowanie spadku. W przypadku tego ostatniego sprawa jest o tyle skomplikowana, że jeśli nie obudzimy się w porę możemy stracić przywileje związane z podatkami od otrzymanego majątku. O czym właściwie mowa?

 

Masz pół roku

 

Otrzymanie spadku i darowizny od bliskiej osoby wiąże się nie tylko z wpływami do domowego majątku, lecz z obowiązkiem odprowadzenia podatku. W Polsce prawo nakazuje, by w okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy złożyć do odpowiedniego urzędu zawiadomienie o otrzymaniu spadku lub darowizny. Jeśli tego nie zrobimy grozi nam odpowiedzialność ze strony prawnej. Warto więc pamiętać w tym szczególnie trudnym okresie o dopełnieniu obowiązków podatkowych, aby uniknąć trudnych sytuacji.

 

Przysługuje Ci zwolnienie

 

Jeśli jednak w porę dopełnisz formalności możesz uchronić się od płacenia podatku od spadku lub darowizny. Złożenie w odpowiednim urzędzie dokumentu SD- Z2 spowoduje, że nie będziesz musiał uiszczać opłaty dla instytucji państwowej. Obowiązek ten dotyczy głównie najbliższej rodziny, takiej jak małżonek, zstępny, macocha, czy ojczym. Zgłoszenia należy dokonać w odpowiednim do miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym, a w przypadku odziedziczenia nieruchomości- w odpowiedniej dla miejsca jej położenia instytucji. Sprawa jest o tym korzystna, że może nas uchronić przed zbędnymi opłatami.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *