Gotowi na pierwszą pracę

Gotowi na pierwszą pracę

Niezależnie od wieku każdy stoi przed koniecznością rozpoczęcia nowej pracy, która da mu pieniądze na codzienne wydatki. Warto więc wiedzieć, na co być przygotowanym.

Umowa, na bazie której zawrzemy stosunek pracy stanowi właśnie taki element. Istnieje wiele jej rodzajów oraz przywilejów, jakie wynikają z zawarcia niektórych z nich. Na co warto uważać, jeśli chodzi o umowę o pracę i która będzie dla nas najkorzystniejsza? Czy umowa o pracę zawsze oznacza dla nas to samo?

Rodzaje umów

Pracodawca przed rozpoczęciem pracy ma obowiązek zawrzeć z nami umowę. Nie musi być to jednak umowa o pracę. Istnieje bowiem grupa umów cywilnoprawnych, które chętnie używane są przez pracodawców. Należą do nich umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Podczas gdy te pierwsze niosą za sobą szereg przywilejów dla pracowników, drugie oznaczają większe ryzyko. Jest ono związane przede wszystkim z brakiem okresu wypowiedzenia, czy możliwości uzyskania urlopu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się wstrzymywać przed podpisywaniem umów cywilnoprawnych. Są one bowiem korzystne dla osób, którym zależy na elastyczności podczas pracy.

Możliwość urlopu

W przypadku pierwszej pracy z dniem jej zawarcia nie przysługuje nam prawo do urlopu. Dopiero z czasem wypracowujemy sobie dni, które następnie możemy wykorzystać jako wolne od pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem z każdym miesiącem pracy zyskujemy 1/12 przysługującego nam rocznego wymiaru urlopu. Ten z kolei wynosi 20 dni dla osób podejmujących pracę poniżej 10 lat oraz 26 dni dla osób podejmujących pracę powyżej 10 lat.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.