Przekazanie samochodu nieodpłatnie? To możliwe.

Samochód jest obecnie pojazdem, bez którego ludzie nie wyobrażają sobie codzienności. Pomaga nie tylko dotrzeć do pracy, lecz także sprawnie poruszać się miedzy poszczególnymi miejscowościami. Jego zakup może być dla niektórych problematyczny zwłaszcza, że poniesienie kosztu związanego z zakupem to nie jedyny wydatek. Coraz więcej osób poszukuje więc możliwości, by samochód uzyskać nieodpłatnie na przykład od swoich rodziców. Jak to możliwe?

Czym jest darowizna?

Dla wielu darowizna jest pojęciem powszechnie używanym w codzienności, inni natomiast nie mają pojęcia czym w rzeczywistości jest. Darowizna to nic innego, jak przekazanie części majątku przez darczyńcę bez oczekiwania zapłaty. Przedmiotem tego zdarzenia mogą być zarówno nieruchomości, takie jak mieszkania, czy ich części, jak i ruchomości w postaci elementów wyposażenia domu, drogocennych dzieł sztuki, czy samochodów. Warto powiedzieć także, że darowizna może dotyczyć większej ilości osób, niż obdarowywany i darczyńca.

Umowa darowizny

Sama umowa darowizny samochodu, bo o niej pierwotnie była mowa powinna mieć jasno określoną budowę, by była prawomocna. Do głównych elementów składających się na dokument należy oznaczenie stron umowy, a także datę i miejsce jej podpisania. Dodatkowo warto określić dokładnie dane dotyczące przedmiotu umowy. Nie powinna to być jedynie nazwa samochodu, lecz dane techniczne, takie jak rok produkcji, czy numer nadwozia. Warto także określić termin przekazania darowizny, czyli dzień, z którym wchodzi ona w życie.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.