Postaraj się o emeryturę pomostową

Wydawać by się mogło, że system emerytalny funkcjonujący w Polsce doskonale radzi sobie z kwestią informowania obywateli o obowiązujących przepisach i możliwościach otrzymywania świadczenia. Tymczasem niewiele osób wie, że w naszym kraju istnieje prawo do przejścia na emeryturę wcześniej, niż zakładają to ogólne przepisy. Mowa o tak zwanej emeryturze pomostowej, która przyznawana jest przez ZUS. Jakie warunki trzeba spełnić i czy każdy ma dostęp do otrzymania świadczenia szybciej?

Wymogi stawiane przed emerytem

Świadczenie, jakim jest emerytura pomostowa zarezerwowano dla pewnej grupy osób, która spełnia określone warunki. Przede wszystkim osoba ta musiała przez co najmniej 15 lat wykonywać pracę w szczególnym charakterze. Ponad to do otrzymania emerytury pomostowej uprawnia ukończenie 55 roku życia przez kobiety oraz 60 roku życia przez mężczyzn. Szczegółowe wymogi stawiane przed wnioskującym o emeryturę pomostową prezentują właściwi urzędnicy.

Praca w warunkach szczególnych- co to oznacza?

Praca w szczególnych warunkach to jeden z wymogów, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o emeryturę pomostową. W praktyce oznacza ona pracę związaną z dużymi czynnikami ryzyka, wynikającymi między innymi z tego, że pracownik po ukończeniu określonego roku życia może gorzej wykonywać swoją pracę, a tym samym stanowić zagrożenie dla siebie i innych. Do zawodów pracujących w szczególnych warunkach zalicza się miedzy innymi hutników, górników, czy rybaków morskich i to właśnie oni ubiegać mogą się o wcześniejsze świadczenia emerytalne.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.