Masz samochód? Musisz o tym pamiętać!

Niezależnie od wieku i czasu posiadania auta często spotyka się błędy ich właścicieli. W ich wyniku powstają problemy z rejestracją pojazdu, czy dodatkowymi opłatami, których nie da się uniknąć. Z myślą o tych kierowcach, którzy nie przywiązują dużej uwagi do obowiązujących przepisów stworzyliśmy poradnik, dzięki któremu uda im się sprawnie przejść przez okres posiadania samochodu. Co więc stanowi najważniejsze kwestie dla właściciela pojazdu?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Aby samochód mógł legalnie poruszać się po drogach obowiązkowo posiadać musi ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Dzięki niemu pokrywane są szkody powstałe na drogach z udziałem ubezpieczonego pojazdu. Właściciel auta powinien pamiętać, że chcąc złożyć wypowiedzenie umowy OC musi zrobić to przed upływem 12 miesięcy, na które została zawarta polisa. W innym przypadku dochodzi do automatycznego przedłużenia ubezpieczenia w danej firmie. Wypowiedzenie musi być zawarte na piśmie i złożone u odpowiedniego ubezpieczyciela.

Co z kartą pojazdu?

Jednakże ubezpieczenie to nie jedyny dokument, jaki obowiązkowo powinien posiadać każdy właściciel samochodu. Drugim z nich jest karta pojazdu, czyli źródło informacji o pojeździe. Choć nie podlega ona kontroli policyjnej to stanowi istotny formularz podczas rejestracji pojazdu. Zawarte w niej dane dotyczą nie tylko samochodu, lecz także jego poprzednich właścicieli. Obowiązek posiadania dokumentu, jakim jest karta pojazdu istnieje dla samochodów zarejestrowanych w Polsce po 1999 roku.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.