Jaką formę opodatkowania najlepiej wybrać?
Podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej musimy zdecydować się na jedną formę opodatkowania. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje opodatkowania? W poniższym artykule przedstawiamy rodzaje i cechy poszczególnych form opodatkowania. Dzięki temu dowiesz się, jaka forma będzie najbardziej optymalna dla Twojej działalności.
Podstawowe formy opodatkowania
W Polsce wyróżnia się cztery podstawowe formy opodatkowania. Przedsiębiorca, który zakłada działalność gospodarczą musi wybrać jedną z nich. Jeżeli pragniesz posiadać profesjonalne doradztwo w sprawach prawa gospodarczego, najlepiej skontaktować się z zawodowcami – https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-gospodarcze/. Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym rodzajom opodatkowania.
Podatek według skali
Jest to opodatkowanie zależne od wysokości dochodów (przychód minus koszty) z działalności gospodarczej, uzyskiwanych w ramach stosunku pracy, świadczeń z ZUS oraz umów cywilnoprawnych. Opodatkowanie według skali jest najczęściej stosowane przez przedsiębiorców. Ta forma opodatkowania dochodu kształtuje się według dwustopniowej skali.
- dochód, który nie przekracza sumę 85 528 złotych – 18%
- dochód powyżej 85 528 złotych – 15 395,04 złotych + 32% nadwyżki ponad 85 528 złotych;
Rozliczanie się według tej formy opodatkowania posiada zarówno zalety, jak i wady. Największe korzyści to:
- możliwość korzystania z ulg podatkowych,
- rozliczanie się z małżonkiem,
- prawo do pomniejszenia osiągniętych przychodów o koszty poniesione przy uzyskiwaniu przychodu,
- możliwość skorzystania z kredytu podatkowego,
- prawo do rozliczenia jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko.
Jak już wspomnieliśmy, podatek według skali nie jest wolny od wad. Największe z nich to:
- znacznie wyższe podatki w przypadku, gdy przekroczyliśmy sumę 85 528 złotych;
- obowiązek prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów.
Podatek liniowy
Ta forma opodatkowania jest polecana dla przedsiębiorców z wysokim dochodem. Stawka podatku jest zawsze jednakowa i wynosi 19%. Decydując się na podatek liniowy rezygnujemy jednak z przywilejów opodatkowania według skali (sprawdź zalety podatku według skali). Największą zaletą tej formy opodatkowania jest stała stawka podatku.
Podatek zryczałtowany
Kolejną formą opodatkowania jest podatek zryczałtowany. W odróżnieniu od dwóch powyższych form opodatkowania, podatek oblicza się na podstawie przychodów, a nie dochodów. Zaletą tego rodzaju podatku są stosunkowo niskie stawki: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, i 20%. Stawki zależne są od rodzaju działalności gospodarczej – tabela dostępna jest na stronie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej – ustawa z dnia 20 listopada 1998 r.
Karta podatkowa
Jest formą opodatkowania zryczałtowanego. Karta podatkowa nie jest zależna od przychodów uzyskiwanych przez podatnika. Stawka karty podatkowej jest zależna od wielu czynników, m.in.:
- wielkość zatrudnienia;
- wiek podatnika;
- rodzaj wykonywanych usług;
- liczba mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność;
- rozmiar działalności.
Kartę podatkową mogą wybrać wyłącznie osoby, które podlegają opodatkowaniu zryczałtowanemu. Zaletą tego typu opodatkowania jest jednolita i niska stawka podatku płatnego okresowo oraz brak obowiązku prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. Wadami natomiast tego rozwiązania jest brak możliwości odliczenia kosztów od przychodu oraz brak zależności od wysokości dochodów.