Ile kosztuje rozwód – 2019

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd w wyniku różnic nie do pogodzenia. Jest to bardzo stresujący okres w życiu człowieka. Nie tylko żegnamy się z osobom, która była nam bardzo bliska, ale często również musimy walczyć o swój majątek. Często sprawy rozwodowe ciągną się przez lata, szczególnie w przypadku małżeństw, które rozstają się w konflikcie. Rozwód to nie tylko stres i niepokój, ale też koszty. Ile kosztuje rozwód w Polsce?

Wystąpienie o rozwód

Pozew sporządzony pisemnie należy złożyć do sąd okręgowego. Składając go o trzeba liczyć się z uiszczeniem opłaty w wysokości 600 zł. Opłata wzrasta w przypadku, kiedy strona chce ustalenia podziału majątku – wtedy to już 1000 zł.  W przypadku osiągnięcia porozumienia przez strony w tej kwestii opłata to 300 zł. Wniosek o eksmisje współmałżonka ze wspólnego mieszkania to koszt kolejne 200 zł. Po opłaceniu kosztów sądowych i złożenia pozwu o rozwód czekamy na rozprawę. Zazwyczaj oczekiwanie na spotkanie z sądem to 3 miesiące, ale niestety często jedna rozprawa nie wystarcza na dogadanie się stron. 

Dodatkowe koszty

Wystąpienie o rozwód jest już dosyć kosztowne, a to dopiero część ze spodziewanych opłat. W sytuacji, w której para ma dzieci i kłóci się o władzę rodzicielską niezbędna będzie opinia OZSS. Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów ma za zadanie sprawdzić czy rozwód nie wpłynie na dziecko negatywnie. Opinia specjalistów wiąże się z testami i wywiadami każdego z rodziców, a także z kosztem w wysokości od 500 do 1000 zł. 

Aby ułatwić stronom dogadanie się sąd czasem w sprawach rozwodowych wykorzystuje mediatora. Ustala on czas i miejsce posiedzenia mediacyjnego i tam ustalane są szczegóły porozumienia. Protokół porozumienia jest niezwłocznie dostarczany do sądu. Wykwalifikowany mediator generuje kolejne koszty. Jedno spotkanie kosztuje 150 zł, każde kolejne 100 zł (łącznie maksymalnie 450 zł). Ponadto trzeba liczyć się z kosztami zwrotu dojazdów i korespondencji.

Sąd może także wykorzystać kuratora rodzinnego. Jego zadaniem jest sprawdzenie w jakich warunkach wychowuję się dziecko, czy jest dobrze traktowane i szczęśliwe. Kurator to najbardziej budżetowa opcja – zazwyczaj kosztuje około 80 zł.

Rozwód w kancelarii prawnej

Tutaj widełki cenowe są bardzo duże. Wiele zależy od skali trudności i długości trwania sprawy. Koszt jednorazowej porady trwającej godzinę to 150-200 zł. Z udział adwokata w sprawie rozwodowej zapłacimy 1500-6000 zł. Pamiętajmy, że 1500 zł to zazwyczaj kwota dotycząca prostych spraw, bez orzekania o winie i dzieci.

Kto ponosi koszty rozprawy?

Zazwyczaj koszty całego procesu są podliczane na końcu i opłacane przez osobę, która przegrała. Jeśli orzeczony jest rozwód z winy obu stron każdy płaci po połowie oraz ponosi koszty swojego prawnika. Opinia OZSS zazwyczaj również jest płacona po połowie.  Jeżeli rozwód jest z winy jednej ze stron, druga strona ma prawo domagać się przeniesienia kosztów adwokata na stronę przegraną. Jeśli sytuacja materialna którejś ze stron jest zła, może ona zwrócić się do sądu z prośbą o zwolnienie od ponoszonych kosztów sądowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.