Adopcja w Polsce – o czym warto wiedzieć?

Adopcja jest postrzegana w naszym kraju nadal po macoszemu, a co gorsza, wiele ludzi nie ma pojęcia jak wygląda w rzeczywistości, swoją wiedzę czerpiąc głównie z filmów czy seriali. A sam proces jest naprawdę wymagający i należy mieć świadomość co za sobą niesie. Więcej dowiesz się, zapoznając się z treścią całego artykułu.

W Polsce na taki krok decyduje się ok. 3,6 tysiąca przyszłych rodziców, co w przypadku liczby czekających na nową mamę i tatę dzieci w domach dziecka jest aż 20 tysięcy. Niestety, dużo jest w tym winy braku odpowiedniej edukacji z tego zakresu, a także akcji społecznych, w przystępny sposób określających problem i zachęcających do podjęcia takiej decyzji. Przez to też ta liczba może się utrzymywać, a wręcz maleć. Często wynika to też z nieznajomości prawa rodzinnego i powoduje to powstawanie wątpliwości. Bez problemu rozwieje je doświadczony prawnik Krzysztof Śpiewak, czyli specjalista od prawa rodzinnego. Oferuje on różne usługi prawne, również niezbędne do podjęcia decyzji porady dla przyszłych rodziców – https://adwokatspiewak.pl/obszary-praktyki/prawo-rodzinne/

Czym jest adopcja i na czym polega?

Pojęcie adopcji, a inaczej przysposobienia to chęć i podjęcie obowiązku wychowywania dziecka, z którym najczęściej nie jest się spokrewnionym. Dzieli się na konwencjonalne i bezpośrednie. Pierwsze z nich jest tradycyjnie rozumianą adopcją, polecaną przez specjalistów takich, jak psycholodzy dziecięcy. Odbywa się poprzez wykwalifikowany ośrodek opiekuńczy, który odpowiednio weryfikuje i co najważniejsze przygotowuje dziecko i nowych rodziców do przyszłej roli i sytuacji. Bardziej nietypową i często drastyczną metodą jest ta bezpośrednia. Polega ona w skrócie na wyborze przez biologiczną matkę rodziców dla swojego dziecka. To może grozić niepożądanymi skutki ze względu na znajomość naturalnych rodziców dziecka przez tych nowych, a w grę w najgorszych sytuacjach może wchodzić handel dziećmi.

Aby zacząć wychowywać dziecko przeznaczone do adopcji, należy posiadać zdolność prawną i posiadać osobiste kwalifikacje, pozwalające na odpowiednią opiekę. To weryfikuje sąd oraz specjaliści z ośrodka adopcyjno-opiekuńczego. Dziecko w przypadku konwencjonalnego procesu, musi nie posiadać rodziców lub zostało im odebrane prawo do wychowywania potomstwa. Osoba powyżej 13 roku życia musi przy tym wyrazić zgodę, aby znaleźć nową rodzinę. Niezwykle kluczowy jest okres małżeństwa, jaki jest niezbędny do otrzymania możliwości postarania się o dziecko. Potrzebne jest 5 lat stażu, które wstępnie weryfikuje sytuację rodzinną. Osoby, które przez ten czas nie wzięły rozwodu mają duże szanse na utrzymanie związku i szczęśliwej rodziny przez długi czas.

Proces adopcyjny w pigułce

Ważne jest też utrzymywanie zdrowego trybu życia bez nałogów, bycia szanowanym pracownikiem z dobrą opinią (często wypisywana jest ona przez pracodawcę), a także posiadać odpowiednie zarobki, pozwalające z powodzeniem na wychowanie dziecka. Jeśli spełniasz wstępne wytyczne, powinieneś zacząć zbierać niezbędne dokumenty (zaświadczenie o karalności, o zarobkach itp.) i udać się na rozmowy z ośrodkiem. Później czeka Cię wywiad środowiskowy oraz rozbudowane szkolenie, prowadzone przez ekspertów. Po tych krokach rozpoczyna się typowanie kandydatów do adopcji oraz przedstawienie informacji o wybranych osobach. Następnie dochodzi do pierwszego kontaktu z potencjalnym synem lub córką. Jeśli zapadnie najważniejsza decyzja rodziców, pozostaje złożyć oficjalny wniosek o adopcję. Następnie, jeśli wszystko będzie odpowiednio przeprowadzone, dziecko trafia na okres preadopcyjny do domu nowych rodziców. Po 21 dniach, czyli uprawomocnieniu postanowienia sądowego, możesz stać się pełnoprawnym opiekunem, wychowującym zaadoptowane dziecko. Potrzeba do tego sporego zaangażowania, ale ostateczne efekty w postaci pomocy dziecku i jego miłość są przy tym niczym poważnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *