Jak nie odziedziczyć długów?

Żyjemy w takich czasach, że większość z nas posiada zobowiązania kredytowe. Może to być kredyt na zakup nowego samochodu, kredyt hipoteczny lub kredyty firmowe. Mało kto jednak zastanawia się co stanie się z tym długiem w przypadku śmierci.

O długach nikt nie zapomni

W tej kwestii nie ma co liczyć na dobrą wolę banku czy innych instytucji finansowych. Odchodząc z tego świata my już tego długo nie będziemy musieli spłacać, ale nie oznacza to, że on zniknie. Co się więc z nim stanie? Wejdzie w masę spadkową.

Większości z nas spadek kojarzy się z milionową fortuną odziedziczoną po zmarłej cioci. Niestety rzeczywistość bywa trochę bardziej brutalna. Po zmarłym, oprócz jego majątku, możemy odziedziczyć również długi. Jeżeli więc wiemy o trudnej sytuacji finansowej naszego krewnego, to możemy się przed taką kłopotliwą sytuacją ustrzec.

Jak nieświadomie nie odziedziczyć długów?

W tej kwestii z pomocą swoim obywatelom przyszło niejako państwo, które wprowadziło w życie nowe przepisy, mówiące o tym, że spadek przyjmowany jest z dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza? Że w najgorszym przypadku odpowiemy za długi zmarłego, ale jedynie do wartości odziedziczonych po nim aktywów. Prawo to zostało wprowadzone, żeby chronić osoby, które były nieświadome tego typu zagrożenia i w przeciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy nie złożyły stosownego oświadczenia w sprawie dziedziczenia.

Odziedziczenie długów

Jeżeli jednak chcemy świadomie określić swoje stanowisko w kwestii ewentualnego spadku, to mamy do wyboru trzy możliwości:

  • przyjąć spadek w całości
  • przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza
  • odrzucić spadek w całości

Niestety nie ma tutaj opcji odrzucenia długów, a przyjęcia jedynie aktywów. Dlatego dobrze należy przemyśleć swoją decyzję, żeby nie narobić sobie niepotrzebnych problemów.

Jak zabezpieczyć bliskich przed naszą śmiercią?

W życiu do wszystkiego trzeba być odpowiednio przygotowanym. Do śmierci również. Wtedy mamy pewność, że odchodząc z tego świata nie narobimy dodatkowych kłopotów swoim bliskim. A może się tak stać, jeżeli nie zadbamy o swoje sprawy prawno-finansowe. Jeżeli mamy kredyty, to musimy pomyśleć o tym, żeby po naszej śmierci nie musiała ich spłacać nasza rodzina.

Pierwsze miejsce, do którego powinniśmy się udać to: Kancelaria prawna. Wtedy będziemy mieli 100% pewność, że to co robimy odpowiednio zabezpieczy naszych bliskich. Pomoc prawna, której udzieli nam adwokat uświadomi nam wiele spraw. Jedną z nich będzie kwestia, która raczej kojarzy nam się ze starszymi ludźmi, czyli testament. Sam testament nie ochroni jednak naszej rodziny przed ewentualną spłatą długów. Dlatego warto również pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia na życie z sumą ubezpieczenia, która w razie wypadku w zupełności wystarczy na spłatę pozostałych po nas zobowiązań.

Czytaj więcej na stronie Kancelarii: https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-spadkowe

Nie dopuść do kłótni po Twojej śmierci

Jeżeli zdecydowałeś się na napisanie testamentu i samodzielne rozdysponowanie majątku, musisz pomyśleć o jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie o zachowku. Zachowek to ochrona bliskich zmarłego, którzy zostali pominięci na przykład w testamencie. Dlatego, jeżeli zdecydujesz się przekazać na przykład mieszkanie swojemu bratu, a macie również siostrę, to po Twojej śmierci może ona od niego zażądać zachowku. Jeżeli brat posiada odpowiednie fundusze, to może spłacić siostrę. Jeżeli jednak ich nie ma, to warto w tym wypadku również wykupić ubezpieczenie na życie na sumę ubezpieczenia pozwalałaby na uregulowanie wszelkich spraw z rodzeństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *